sobota, 1 lutego 2014

Masło mango


Kolejne masełko, z którym się zaprzyjaźnimy pochodzi z Indii, jest to masło mango (Mangifera Indica). Jest otrzymywane z pestek które stanowią od 45- do 84 % masy całego owocu. Zawartość masła w pestce również mieści się w dość dużym zakresie bo od  4-13%. Masło mango zawiera następujące kwasy tłuszczowe: palmitynowy (C16) 7%, kwas stearynowy (C18) 36-43%, kwas oleinowy (C18:1) 39-45%, kwas linolowy (C18:2, n-6) 4-5 %. Masło ma lekko żółte zabarwienie, topi się w temperaturze 26-38 C, czyli w temperaturze pokojowej może być w formie stałej albo półpłynnej. Podobnie jak wcześniej opisane masła zawiera korzystne dla naszej skóry składniki tj, witaminy, fitosterole, polifenole, alkohole triterpenowe. Jest produktem miększym od masła kakaowego (10) i jest nieznacznie twardsze od masła shea (7), twardość w skali od 1 do 10 wynosi 8. Ilość frakcji niezmydlającej masła wynosi ok 4 %.

Zacznijmy od witamin, na wszystkich stronach sprzedających opisywany produkt są informację, że masło posiada wszystkie witaminy świata :D (szkoda tylko, że sprzedawcy nie podają poziomu tych witamin;/). No ale trochę poszperałam i udało mi się znaleźć, że masło zawiera witaminę A, E, K, B1, B2, B12 i C. Najwięcej jest witaminy A 15,27 (IU), która jest niezbędna do regeneracji komórek warstwy podstawnej naskórka, jest antyoksydantem oraz reguluje procesy keratynizacji naskórka.Następnie mamy witaminę E 1,3 mg/100g i witaminę K 0,56 mg/100g. inne wymienione witaminy znajdują się w małych ilościach tzn wartości nie przekraczają 0,1 mg/100g. Witamina E, która jak wiemy ma korzystne właściwości na skórę tzn, nawilża, redukuje wolne rodniki, poprawia strukturę warstwy rogowej znajduje się w postaci tokoferoli i tokotrienoli, najwięcej mamy:  α-tokoferolu 95 ppm   i γ- tokoferolu 17 ppm. 

Mam mały problem (może ktoś z Was pomoże) ze znalezieniem ilości fitosteroli, które znajdują się w maśle mango. Jak wiemy są to związki podobne do cholesterolu, który znajduje się w spoiwie komórek warstwy rogowej naskórka. Jedyne co znalazłam to, że takowe fitosterole w maśle mango się znajdują i występują w postaci: β-sitosterolu (47-76%), stygmasterolu (12-23%), kampesterolu (7-12%).

Cóż jeszcze ciekawego znajduje się w maśle mango?? Możemy znaleźć w nim polifenole: kwercetynę, kwas kawowy, kwas elagowy, będące antyoksydantami. Taniny posiadające właściwości ściągające i przeciwzapalne. Kwas galusowy, który był badany jako środek łagodzący oparzenia. Dodatkowe właściwości przeciwzapalne masła mango zapewniają alkohole triterpenowe.

Myślę, że masło mango to naprawdę ciekawa substancja, konsystencją, profilem kwasów tłuszczowych przypomina masło shea także myślę, że w zależności od tego co aktualnie posiadamy w domu możemy je używać wymiennie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz