wtorek, 11 lutego 2014

Naturalny czynnik nawilżający (NMF)

SC_NMF Parę dni temu powiedzieliśmy sobie w jaki sposób woda przemieszcza się w naszej skórze oraz co to jest TEWL. Możemy go redukować poprzez dodanie do naszych receptur odpoweiednich substancji. Nawilżenie skóry możemy również zwiększyć poprzez dostarczenie naszej skórze substancji higroskopijnych, które pomagają wiązać wodę w warstwie rogowej naskórka. W poście o naskórku powiedzieliśmy, że komórki warstwy rogowej składają się z keratyny i substancji ułatwiających wiązanie wody w korneocytach. Właśnie tą mieszaninę substancji higroskopijnych nazywamy naturalnym czynnikiem nawilżającym. Jego ilość wynosi od 20 %  do 30 % suchej masy warstwy rogowej naskórka. Jakie substancje wchodzą w skład naturalnego czynnika nawilżającego?.1. Wolne aminokwasy (40%) - głównie seryna i cytrulina
2. Kwas pirolidonokarboksylowy (PCA) (12%) - w formie sodowej i potasowej
3. Mocznik (7%) - modyfikuje strukturę chemiczną białek, zwiększając zdolność wiązania wody
4. Mleczany (12%)
5. Składniki mineralne (18 %) - jony wapnia, magnezu, sodu, potasu
6. Cukry (3,5%) - fruktoza, glukoza. Łączą się z białkami tworząc obszary higroskopijne

Aminokwasy, których jest najwięcej w naszym NMF pochodzą z enzymatycznego rozkładu filagryny. Jak już wcześniej powiedzieliśmy jest to białko spajające ze sobą korneocyty warstwy rogowej naskórka. W końcowej fazie życia naszej komórki następuje rozpad tego wiązania i korneocyt ulega złuszczeniu.
 

Poruszyliśmy dwa kluczowe zagadnienia umożliwiające dobór substancji wpływających na nawilżenie naszej skóry. Połączenie substancji okluzyjnych z wymienionymi substancjami wchodzącymi w skład naturalnego składnika nawilżającego powinno w znacznym stopniu poprawić stan skóry. Trzecim elementem układanki są lipidy warstwy rogowej naskórka, dlatego ważne jest również odpowiedni dobór olei używanych w naszych kompozycjach.

W najbliższych dniach wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz