środa, 5 lutego 2014

Skóra, podstawowe informacje


Jak tworzyć własne produkty kosmetyczne, bez wiedzy dotyczącej naszej skóry??. Nie mówię tu o "dotarciu do sedna materii", ale o takim ogólnym pojęciu, umożliwiającym nam odpowiednie dobranie składu. Wiem, że opisów budowy skóry i jej funkcji jest wiele i każdy może jednym kliknięciem myszki wygooglać ogromną ilość informacji na ten temat. Dlatego nie będę przepisywała książek i kopiowała informacji ze stron. Chciałabym poruszyć jedynie najważniejsze kwestie, do których będę się w przyszłości odwoływać. No to zacznijmy. Po co nam ta skóra?? Pełni wiele funkcji takich jak:
  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi tj bakteriami, warunkami atmosferycznymi, substancjami chemicznymi.
  • Regulacja cieplna
  • Procesy wydzielania i wchłaniania substancji
  • Jest narządem czucia
  • Bierze udział w metabolizmie białek, lipidów, witamin


Skóra każdego z nas zbudowana jest z trzech warstw, jest to (patrząc od warstwy najniższej) tkanka podskórna, skóra właściwa i naskórek. Dodatkowo w skórze występują mieszki włosowe, gruczoły łojowe, potowe, naczynia krwionośne i chłonne. Wymienione warstwy różnią się od siebie pod względem budowy i właściwości. 


1.Naskórek

Dla nas najważniejsza warstwa, ponieważ wszystkie specyfiki lądują bezpośrednio na niej. Grubość naskórka wynosi średnio 100 μm, najgrubszy występuje na stopach, natomiast najcieńszy znajduje się na powiekach. Naskórek zbudowany jest z pięciu warstw: podstawnej (rozrodczej), kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej. Mimo, iż warstwy różnią się od siebie to w większości zbudowane są z keratynocytów. W naskórku znajdziemy również inne komórki takie jak melanocyty, komórki Largenhansa i Merkla. W warstwie rogowej keratynocyty spłaszczają się, tracą wodę i jądro komórkowe, nazywamy je wówczas korneocytami, które zbudowane są głównie z keratyny oraz substancji nawilżających (NMF). Zawartość wody w warstwie rogowej decyduje o wyglądzie naszej skóry, jeżeli jest wszystko w porządku to ilość wody wynosi ok 10-13%. Przyleganie do siebie korneocytów zapewnia cement międzykomórkowy składający się z cholesterolu, kwasów tłuszczowych i ceramidów. Jak wcześniej wspomniałam działamy na naskórek wszelkimi aplikowanymi kosmetykami i należy go poznać nieco bliżej, dlatego niebawem napiszę post o jego dokładniejszej budowie. 

2.Skóra właściwa

Skóra właściwa łączy się z naskórkiem przy pomocy błony podstawnej , zawierającej białka i proteoglikany produkowane przez obie warstwy. Skóra właściwa: ma grubość od 0,5 do 1 mm i zawiera ok 80 % wody. Zbudowana jest z warstwy brodawkaowej leżącej poniżej naskórka i warstwy siateczkowej. Skóra składa się z białek strukturalnych tj kolagen nadający skórze wytrzymałość i elastyna, odpowiedzialna za elastyczność skóry. Wymienione białka zatopione są w bezpostaciowym żelu proteoglikanowym. Proteoglikany zbudowane są z rdzenia białkowego i przyłączonych do nich glikozoaminoglikanów (GAG), zapewniających wiązanie wody i tworzenie żelu. Do GAG zaliczmy np kwas hialuronowy czy aminy wielocukrowe.

3.Tkanka podskórna

Jej zadaniem jest ochrona naszych organów wewnętrznych, zapewnienie materiału energetycznego na ciężkie dni oraz zabezpieczenie przed utratą ciepła. Może rozrastać się do niebotycznych rozmiarów, dla niektórych najważniejsza warstwa o którą dbają w każdym możliwym momencie:D:D. Znajduje się w niej głównie kolagen i żel proteoglikanowy oraz adipocyty (komórki tłuszczowe gromadzące trójglicerydy). 

Zapraszam do śledzenia dalszych postów dotyczących budowy skóry, które pojawią się niebawem :]. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz