środa, 26 lutego 2014

Nawilżenie skóry. Jakie substancje są pomocne??

Prawidłowe nawilżenie warstwy rogowej naskórka jest ogromnie ważne dla właściwego wyglądu naszej skóry. Jakich substancji poszukiwać w kosmetykach służących do codziennej pielęgnacji, które pomogą nam w nawilżeniu??

Zwiększenie nawilżenia możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy to dostarczenie skórze substancji, które pomagają związać wodę. Drugim sposobem jest pokrycie naszej skóry warstwą, która ograniczy TEWL, jest to nawilżenie pośrednie (ograniczmy parowanie i więcej wody zostaje w skórze). Substancje, których stosowanie umożliwia nawilżanie skóry w sposób pośredni lub bezpośredni możemy podzielić na następujące grupy:Wazelina biała
1. Hydrofobowe substancje błonotwórcze - są to substancje nierozpuszczalne w wodzie, które tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną. Zaliczamy do tej grupy substancje pochodzące z ropy naftowej czyli wazelinę białą, wazelinę żółtą, parafinę ciekłą, ozokeryt, cerezynę. Pierwsze trzy substancje są często używane w recepturze aptecznej, ponad to wazelinę białą i parafinę znajdziecie w wielu kosmetykach. Ozokeryt i cerezyna to woski, o których możecie poczytać w poście: woski używane w kosmetyce cz I. Oprócz okluzyjnych wosków mineralnych, do substancji tej grupy zaliczymy również woski zwierzęce i roślinne: wosk pszczeli, wosk Carnauba i candelilla oraz alkohole tłuszczowe, których głównymi przedstawicielami są alkohol cetylowy i cetostearylowy (mieszanina alkoholu cetylowego i stearynowego). Dodatkowo hydrofobowymi substancjami błonotwórczymi są estry kwasów tłuszczowych np mirystynian izopropylu. Jest to substancja zmniejszająca uczucie tłustości produktów, niewskazana dla osób ze skłonnością do powstawania zaskórników. Ostatnią grupą substancji będą silikony, które w zależności od typy tworzą mniejszą lub większą warstwę okluzyjną.

Struktura kwasu hialuronowego
2. Hydrofilowe substancje błonotwórcze - mają dużą zdolność zatrzymywania wody, zaliczmy do nich substancje biologiczne hydrofilowe oraz substancje żelujące. Do substancji biologiczne hydrofilowych zaliczmy przez wiele osób uwielbiany kwas hialuronowy oraz kolagen. Wymienione białka strukturalne znajdują się w dużych ilościach w skórze właściwej. Aplikowane na skórę jako roztwory wodne, po odparowaniu wody tworzą ochronną warstwę. Substancje tworzące żele, również spowalniają ucieczkę wody i możemy tu wymienić Carbopol, żel z aloesu czy karboksymetylocelulozę.

Glicerol
3. Niskocząsteczkowe substancje hydrofilowe- zaliczymy do nich składniki naturalnego czynnika nawilżającego skóry ,o którym możecie przeczytać tu. Dodatkowo ważnymi humektantami są gliceryna i sorbitol. Są to alkohole, które znajdziemy w wielu kosmetykach. Ja chętnie używam gliceryny w stężeniu ok 5 %. Wyższe stężenie powoduje u mnie uczucie ciężkości i kleistości na skórze. Z innych alkoholi, które znajdujemy w kosmetykach są glikole. Najpopularniejszy to glikol propylenowy, który jest stosowany w stężeniu do 5%.

4. Pozostałe substancje - zaliczymy do nich substancje wchodzące w skład cementu międzykomórkowego warstwy rogowej. Poprzez uzupełnienie lipidów, cholesterolu i ceramidów zmniejszamy przepuszczalność warstwy rogowej. Ograniczenie TEWL jest mniejsze niż w przypadku wazeliny czy parafiny ale mimo wszystko możemy je zaobserwować. Warto wybierać produkty kosmetyczne bogate w kwas linolowy, sterole roślinne, lanolinę i ceramidy, ponieważ to właśnie te substancje poprawią skład naszego spoiwa łączącego korneocyty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz