poniedziałek, 17 marca 2014

Olej z orzechów makadamia

Posty o olejach kosmetycznych to duża część tego bloga. Będzie ich pewnie jeszcze kilka, ale raczej nie przebijemy ilości odcinków serialu moda na sukces. Póki co blog jest bardzo lipofilowy, ale szukanie informacji o olejach sprawia mi przyjemność. Dlatego zapraszam na kolejny odcinek serialu pod tytułem oleje kosmetyczne. Dziś zapoznamy się z Olejem z orzechów makadamia. 


Olej otrzymywany jest z orzechów drzewa o takiej samej nazwie, które występuje w Australii,  Hawajach  czy Afryce. Jest to bardzo fajny olej, z nietypowym profilem kwasów tłuszczowych. Co to znaczy nietypowym?? Większość olei o których pisałam lub napiszę ma w składzie standardowo kwasy oleinowy, LA, GLA. W niektórych możemy doszukać się kwasów palmitynowego i stearynowego, które występują w małej ilości (ok 10%). Wyjątkowość Oleju z orzechów makadamii polega na zawartości kwasu oleopalmitynowego. Procentowe ilości kwasów tłuszczowych przedstawiają się następująco: kwas  palmitynowy (C16) 9%, kwas oleopalmitynowy (C16:1) 20 %, kwas stearynowy (C18) 3 %, kwas oleinowy (C18:1) 58 %, kwas linolowy (C18:2) 2%. Prawie 80 % kwasów tłuszczowych występujących w oleju to kwas oleinowy i oleopalmitynowy. Powodują one, że stosowanie oleju zmiękcza oraz nawilża naszą skórę. Dzięki zawartości kwasu oleopalmitynowego, olej poprawia barierę skórną, wykazuje właściwości antybakteryjne oraz jest użyteczny jako ochrona przed promieniowaniem UV.

Opisany ostatnio olej ze słodkich migdałów posiadał dość pokaźną ilość witaminy E (suma wynosiła nawet 568 ppm). W przypadku oleju makadamii zawartość witaminy E jest mniejsza. Znalezione przeze mnie dane wskazują, że witamina E  występuje głównie jako α-tokoferol i mamy jej ok 122 ppm. Mniejsza zawartość witaminy E absolutnie nie skreśla tego oleju z listy moich ulubionych składników, ponieważ znajdziemy tu inne przydatne substancje.

Olej jest bogaty w sterole roślinne, suma wszystkich steroli wynosi ok 1617 mg/kg. Analizując trochę bliżej jakie sterole roślinne zawiera nasz bohater, możemy odnotować trzy główne:  β-sitosterol 1506 mg/kg, kampesterol 73 mg/kg i stygmasterol 38 mg/kg. Oprócz fitosteroli znajdujemy w oleju również skwalen (185 ug/g) będący triterpenem, który jest składnikiem płaszcza lipidowego. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie oraz jest antyoksydantem. Skoro o antyoksydantach mowa to należy wspomnieć, że olej zawiera polifenole w ilości 497 mg/100g.

Jak widzicie olej ma naprawdę pokaźną ilość wartościowych dla skóry związków. Aplikowany bezpośrednio na skórę szybko się wchłania i nie powoduje, że poczujemy ciężar na naszej skórze. Jeżeli zależy Wam na ilości kwasu oleopalmitynowego w Waszych produktach to wybór powinien paść na olej z orzechów makadamii. W połączeniu z olejami zawierającymi kwasy wielonienasycone daje znakomite efekty, umożliwiając otrzymanie lekkich produktów. Z powodu małej zawartości witaminy E łączcie go z olejami, które posiadają większe ilości witaminy E. Jeżeli stosujecie go solo to warto dodać 1 % witaminy by dodatkowo zmiękczyć skórę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz