środa, 26 marca 2014

Nawilżamy skórę - Sorbitol

Fatalnie się czuję:/. Wiedziałam, że do mnie też przyczepi się jakieś świństwo, w końcu wszyscy w domu chorzy. Wczoraj byłam pozbawiona jakichkolwiek mocy, dziś jest już trochę lepiej, dlatego postanowiłam napisać kolejny post. Będę kontynuować opisy humektantów, a ponieważ muszę osłodzić sobie swój stan, padło na sorbitol. 

Jest to alkohol heksahydroksylowy (posiada 6 grup -OH), który występuje naturalnie w wielu owocach np gruszki, jabłka, jagody. Na skalę przemysłową otrzymywany jest syntetycznie z D-glukozy poprzez jej katalityczne uwodornienie w obecności zasad. Sklepy z surowcami sprzedają sorbitol głównie jako 70% roztwór wodny. Nierozpuszczony występuje w postaci białego proszku, posiadającego cztery odmiany polimorficzne, które różnią się w niewielkim stopniu temperaturą topnienia. 

Napisałam, że tym postem osłodzę sobie mój chorobowy stan, a to dlatego, że sorbitol jest słodki. Z tego względu jest substytutem cukru i znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jest on produktem stosowanym w żywności dla diabetyków, ponieważ jest wolno metabolizowany w organizmie zmniejszając w ten sposób ryzyko nagłego wzrostu insuliny. Sorbitol ma mniej kalorii (2,6/g) od cukru  (4/g), dlatego często stosuje się go przy odchudzaniu (tylko po co słodzić przy odchudzaniu??). Z powodu swoich higroskopijnych właściwości pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu wody w żywności, dzięki czemu np mięso wygląda świeżo:].

Oprócz zastosowania w przemyśle spożywczym, ma również zastosowanie w farmacji. Jest używany np w produkcji tabletek do ssania jako lepiszcze czy w kapsułkach żelatynowych jako plastyfikator. Jest stosowany w połączeniu z solą sodową sulfonianu polistyrenu jako substancja pomagająca zmniejszyć stężenie potasu we krwi, kiedy mamy go za dużo.

No to przejdźmy do meritum, czyli zastosowania sorbitolu w przemyśle kosmetycznym. Jak już wspomniałam jest on substancją higroskopijną, która pomaga nam wiązać wodę z atmosfery w górnych warstwach naskórka. Sorbitol powoduje zagęszczenie niektórych produktów, w preparatach do mycia jest dodawany do surfaktantów jako substancja klarująca. Dodatkowo sorbitol obniża temperaturę krzepnięcia preparatów i zapobiega ich wysychaniu. Jak widzicie sorbitol, ma bardzo zbliżone właściwości do gliceryny czy glikolu propylenowego. Po co więc go stosować?? Jest mniej lepki od gliceryny co ma przełożenie na właściwości organoleptyczne końcowego produktu (najlepiej stosować sorbitol i glicerol jako mieszaninę). Dodatkowo, może być substytutem wszystkich glikoli, które są dobrymi humektantami jednak zwiększają przepuszczalność warstwy rogowej naskórka co w niektórych przypadkach (skóra wrażliwa) prowadzi do alergii. Sorbitol jest słabym alergenem, najlepiej w produktach stosować go w stężeniach 1%-10%.  Na dziś tyle, idę się dalej kurować:].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz