wtorek, 28 stycznia 2014

Kwas tłuszczowe wielonienasycone-Twoja skóra je kocha!

Przyszła pora na ostatnią grupę kwasów tłuszczowych o których napiszę. Są to kwasy wielonienasycone, czyli takie które posiadają dwa lub więcej wiązań podwójnych w łańcuchu alkilowym. WKT są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania organizmu, mają również kluczowe znaczenie dla naszej skóry. Kwasy te możemy podzielić na dwie grupy omega-3 i omega-6. Różnica polega na umiejscowieniu wiązania podwójnego w łańcuchu, jeżeli pierwsze wiązanie podwójne znajduje się przy trzecim atomie węgla licząc od węgla omega (grupa CH3) to mamy kwas omega-3. Analogiczną sytuację mamy z kwasami omega-6, w których pierwsze wiązanie podwójne znajduje się przy szóstym atomie węgla. Spośród WKT kluczowe dla skóry są kwasy, których organizm ludzki nie syntezuje. Związki te nazywamy niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT) i należą do nich: kwas linolowy (LA) (C18:2, n-6) oraz kwas α- linolenowy (ALA) (C18:3, n-3). Kolejnym z kwasów który omówimy to kwas γ- linolenowy (GLA) (C18:3,n-6), który jest syntezowany w naszym organizmie z kwasu linolowego (LA).

 

1. Kwas linolowy  (LA) (C18:2, n-6) - jest kwasem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Spoiwo łączące komórki naskórka zbudowane jest z: ceramidów (50%), wolnych kwasów tłuszczowych (25%) i cholesterolu (25%). Ceramidy z kolei w 14 % posiadają kwas linolowy (buduje ceramid-1). Konkluzja jest prosta bez kwasu linolowego nasza bariera skórna będzie zaburzona co skutkuje zwiększoną przepuszczalnością wody i słabym "zlepieniem" korneocytów. Efektem niedoboru LA jest suchość skóry, zaczerwienienia, alergie kontaktowe spowodowane przedostawaniem się w głąb skóry substancji z zewnątrz. Kwas linolowy jest prekursorem kwasów szeregu omega-6, oznacza to, że w wyniku działania różnych enzymów w organizmie z LA powstają inne kwasy o dłuższych łańcuchach. Kolejno z kwasów nienasyconych o łańcuchach zawierających więcej niż 18 atomów węgla powstają  prostaglandyny regulujące reakcje zapalne i procesy keratynizacji komórek naskórka. Kwas linolowy możemy znaleźć w następujących surowcach:
Olej z krokosza: 78%
Olej z pestek winogron: 71%
Olej z wiesiołka 70%
Olej słonecznikowy 67%
Olej konopny 57%
Olej sojowy 53 %
Olej sezamowy 46%

2. Kwas α- linolenowy (ALA) (C18:2, n-3). Podobnie jak LA jest kwasem którego nasz organizm nie produkuje. Kwas jest substancją wyjściową do syntezy kwasów omega-3 o dłuższych łańcuchach alkilowych. ALA łagodzi efekt rumienia wywołany promieniowaniem UVB oraz zmniejsza stany zapalne skóry. Znajdziemy go w następujących surowcach:
Olej z lnicznika siewnego 45%
Olej rokitnikowy 32%
Olej konopny 20 %

3. Kwas γ- linolenowy (GLA) (C18:3,n-6). Pozyskiwany jest na drodze reakcji enzymatycznej z LA. W wyniku zaburzenia syntezy GLA nasza skóra jest sucha, wspomniany problem występuje u osób chorych na atopowe zapalenie skóry. Kwas jest świetną substancją przeciwzapalną, dodatkowo odbudowuje naturalną barierę skóry i pomaga w łagodzeniu świądu. Jest bardzo dobrze absorbowany przez naszą skórę, dając efekt nawilżenia. Dodatkowo stosowanie GLA pomaga w przypadku hiperproliferacji naskórka, czyli procesu zbyt szybkiego odnawiania się komórek naskórka. Kwas możemy znaleźć w następujących surowcach:
Olej z ogórecznika lekarskiego 25%
Olej z wiesiołka 20 %
Olej konopny 5%

Przedstawiona analiza prowadzi do prostych wniosków: bez wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w produktach pielęgnacja skóry nie będzie kompletna. Dlatego warto zwracać uwagę na to czy wymienione przeze mnie oleje znajdują się w składzie INCI kosmetyków. Niestety WKT z powodu dużej ilości wiązań podwójnych mają krótkie terminy ważności. Jeżeli używamy ich do produkcji własnych kosmetyków należy zapewnić odpowiedni poziom witaminy E. Dodanie antyoksydantów zabezpieczy oleje przed rozpadem wiązań podwójnych i ich jełczeniem. Jeżeli spotkacie oleje zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe z długim terminem ważności to na pewno zostały one uwodornione co spowodowało utratę cennych właściwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz