sobota, 18 stycznia 2014

Masła i oleje czyli podstawowe składniki kosmetyków

W najbliższym czasie zamierzam napisać o masłach i olejach, które moim zdaniem powinny być podstawowymi składnikami w każdym kosmetyku. Nie chodzi mi tylko o kosmetyki naturalne ale o wszystkie kosmetyki. Trochę to przykre, że czytając skład kosmetyku, który np. na opakowaniu ma piękne awokado, okazuje się, że olej awokado jest wymieniony w składzie po konserwantach albo Witaminie E (czyli jest go poniżej 1 %). Mam takie założenie, że opakowanie to nie wszystko, jestem nawet w stanie przedłożyć ilość interesujących składników nad właściwości organoleptyczne danego produktu. Uważam, że bez znajomości składników zakup kosmetyków jest nieświadomy i podyktowany tym ile dana firma jest w stanie zainwestować w marketing. Tyle tytułem wstępu, wracając do maseł i olei należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

1. Jakie kwasy tłuszczowe znajdują się danym surowcu. Wiadomo kwasy NNKT ( niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) to podstawa, pewnie już nie raz czytaliście o tym do czego porównywana jest warstwa rogowa naskórka, mianowicie do muru. Cegły to korneocyty, czyli keratynocyty bez jądra komórkowego :D. Zbudowane są z keratyny oraz substancji wchodzących w skład naturalnego czynnika nawilżającego czyli np mocznik, mleczan sodu. Korneocyty połączone są spoiwem w sposób analogiczny do tego jak cement łączy cegły w murze. I tu dochodzimy do sedna, ponieważ w skład naturalnego cementu wchodzą kwasy tłuszczowe, ceramidy i cholesterol.

2. Wit E występuje naturalnie w ludzkim sebum, jest antyoksydantem czyli chroni nasze oleje z wiązaniami nienasyconymi przed jełczeniem, ma również właściwości zmiękczające skórę. Jeżeli w składzie jakiegoś produktu zobaczycie oleje naturalne, które zbudowane są z nienasyconych kwasów tłuszczowych to na 100 % będzie tam też witamina E.

3.Polifenole i fitosterole
Polifenole występujące w postaci flawonoidów, lignin i tianin są antyoksydantami podobnie jak Witamina E. Im więcej tych substancji tym data ważności danego oleju i masła będzie dłuższa. Ponad to polifenole maja właściwości przeciwzapalne oraz łagodzą alergię. Fitosterole to sterole roślinne o budowie zbliżonej do cholesterolu, który jak już wspomniałam jest składnikiem cementu międzykomórkowego. Fitosterole pomagają odbudować naszą barierę skórną, oraz wpływają na poziom witaminy D, retinolu, α-tokoferolu oraz α- i β-karotenów.

Opierając się na składzie danej substancji wiemy czego się po niej spodziewać. Chcąc pokryć skórę warstwą okluzyjną i zmniejszyć TEWL zastosujemy masło kakaowe. Chcąc dostarczyć swojej skórze substancji przeciwzapalnych naszym wyborem powinno być masło shea. Chcąc dostarczyć nienasyconych kwasów tłuszczowych powinniśmy szukać produktów w których zawarty jest np w olej konopny czy olej z pestek winogron.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz