piątek, 24 stycznia 2014

Kwasy tłuszczowe - wstęp

Jeżeli ktoś czytał moje wcześniejsze posty i przeczyta następne, które mam nadzieję pojawią się na tym blogu na pewno zwrócił uwagę na to, że wszystkie posty o masłach i olejach rozpoczynam od podania ilości kwasów tłuszczowych. Informacja ta pozwala mi na określenie z jakim surowcem mam do czynienia tzn. na stwierdzenie jak odczuje go na skórze?, czy po jego zastosowaniu mogą pojawić się zaskórniki?, czy moja skóra będzie nawilżona?.

Poznanie kwasów zawartych w surowcach pozwala również na zastępowanie jednego oleju/masła drugim w zależności od tego co obecnie posiadam w domu. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych kwasów dowiedzmy się w jakiej formie znajdują się w surowcach. Kwasy tłuszczowe występują w masłach i olejach w postaci triglicerydów. Na rysunku mamy przykładowy trigliceryd, który zbudowany jest z cząsteczki gliceryny oraz trzech kwasów tłuszczowych. Zauważcie, że w składzie znajdują się trzy różne kwasy tłuszczowe, pierwszy z wiązaniami nasyconymi, drugi z trzema nienasyconymi i ostatni z jednym nienasyconym. Skład triglicerydu zależy od rośliny, która  go produkuje  i w związku z tym możemy mieć różne kombinacje kwasów tłuszczowych w triglicerydach.

Należy wspomnieć, że naturalne triglicerydy to związki posiadające kwasy tłuszczowe o parzystej ilości atomów węgla. Naturalne nienasycone kwasy tłuszczowe zawsze są stereoizomerami cis co oznaczamy literą Z, podstawniki znajdują się po tej samej stronie płaszczyzny wiązania podwójnego. W przypadku konfiguracji trans podstawniki znajdują się po przeciwnej stronie wiązania podwójnego i takie izomery geometryczne oznaczamy E.

Na rysunku przedstawione są oba typy izomerów (podstawnikami w tym przypadku są grupy CH3-). Ważnym jest również, czy w kwasach tłuszczowych występują wiązania nienasycone. Ilość wiązań podwójnych oraz ich obecność w triglicetydzie oprócz kluczowego działania na naszą skórę decyduje również o postaci surowca. Kwasy nasycone np. palmitynowy czy stearynowy są w temperaturze pokojowej ciałami stałymi podczas gdy kwasy z wiązaniami podwójnymi to ciecze. Dlatego np masło kakaowe to ciało stałe a oliwa z oliwek to ciecz. Ilość wiązań podwójnych decyduje również o dacie ważności danego surowca. Oleje o dużej zawartości kwasów nienasyconych np olej konopny będą szybko ulegać jełczeniu, a data ważności będzie krótka. Z kolei oliwa z oliwek nie posiada dużej ilości kwasów wielonienasyconych, dlatego też data ważności będzie dłuższa. Na datę ważności wpływa również ilość antyoksydantów, im jest ich więcej tym dłużej dany olej na posłuży.

Myślę, trochę wprowadziliśmy się temat kwasów tłuszczowych, w kolejnych dniach bliżej przyjrzymy się poszczególnym kwasom, dzieląc je w grupy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz