sobota, 25 stycznia 2014

Kwasy nasycone

Tak jak obiecałam, zaczniemy od scharakteryzowania kwasów tłuszczowych nienasyconych, które możemy znaleźć w naszych surowcach. Najczęściej występującymi kwasami nasyconymi w surowcach naturalnych są kwas palmitynowy i stearynowy,  omówię jeszcze  dwa inne które możemy znaleźć w oleju kokosowym i oleju palmowym.

1. Kwas laurylowy- (C12), kwas nasycony o łańcuchu zawierającym 12 atomów węgla. W temperaturze pokojowej występuje w postaci białego proszku, ma  długą datę ważności. Kwas używany jest w produkcji mydeł (saponifikacja NaOH) i stosowany w produktach kosmetycznych do mycia. W organizmie w wyniku reakcji w gliceryną powstaje monolaurynian (do jednej grupy OH glicerolu przyłączona jest cząsteczka kwasu), który posiada właściwości przeciwbakteryjne. Jest wykorzystywany do łagodzenia zaczerwienień skóry oraz w walce z trądzikiem. Kwas znajdziemy w następujących surowcach:
Olej palmowy ok 48 %
 
2.Kwas mirystynowy – (C14) nasycony kwas dobrze absorbowany przez skórę. Może być używany do produkcji mydła oraz estrów, które często są używane w produktach kosmetycznych np izopropylu mirystynian. Kwas wchodzi w skład lipidów warstwy rogowej przez co pomaga naprawić naturalną barierę skóry oraz zatrzymuje część wody skórze. Możemy go znaleźć w:
Oleju kokosowym ok 11%
Oleju palmowym  ok 16%

Kwas palmitynowy
3. Kwas palmitynowy – jest nasyconym kwasem tłuszczowym posiadającym 16 atomów węgla. Ponieważ nie posiada wiązań podwójnych ma długą datę ważności. Podobnie jak dwa wcześniej wspomniane kwasy może być używany do produkcji mydeł. Kwas palmitynowy ma właściwości okluzyjne tworząc na powierzchni skóry mikroskopijny film zapobiegający utracie wody oraz chroniący organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest kwasem tłuszczowym, który jest obecny w warstwie rogowej naskórka i w ludzkim sebum.  Surowce z dużą ilością kwasu palmitylowego mamy poniżej:
Olej palmowy 43%
Olej z rokitnika 25 %
Masło illipe 20%
Olej z pestek dyni 12%
Olej avocado 10%
Olej kokosowy 9 %


Kwas stearynowy
4. Kwas stearynowy (C18)- kwas nasycony zawierający 18 atomów węgla. Może być używany do produkcji mydła, albo do produkcji czopków (czopki glicerolowe). W kosmetykach dodawany jest do zwiększenia gęstości produktu i spotkacie go np w balsamach do ciała. Kwas ten jest dobrze absorbowany przez skórę i zapewnia jej właściwości nawilżające oraz zmiękczające naskórek, występuje również w ludzkim sebum. Możemy go spotkać w następujących surowcach:
Masło illipe 45%
Masło kokum 42%
Masło mango 42%
Masło shea 42 %
Masło kakaowe 35%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz