czwartek, 30 stycznia 2014

Olej z pestek moreli

Olej z pestek moreli: Prunus armeniaca
Pestki moreli zawierają około 40-50 % oleju. Profil kwasów tłuszczowych, które wraz z gliceryną tworzą trójglicerydy jest następujący: kwas palmitynowy (C16) 4-7%, kwas stearynowy (C18) 1%, kwas oleinowy (C18:1) 58-74 % oraz kwas linolowy (C18:2) 20-34 %. Jak widać większość kwasów tłuszczowych stanowią kwasy jednonienasycone i wielonienasycone. Olej ma właściwości zmiękczające i nawilżające co możemy zawdzięczać kwasowi oleinowemu. Dzięki zawartości kwasu linolowego olej zapewnia odbudowę naturalnej bariery skóry. W zależności od regionu występowania olej z pestek moreli zawiera duże ilości witaminy E od 220 do 780 mg/kg. Oprócz witaminy E możemy znaleźć w nim witaminę C i tutaj również w zależności od obszaru występowania jej wartości wynoszą od 3 do 16 mg/100g. To nie wszystko, olej z pestek moreli jest bogaty w karotenoidy czyli prekursory witaminy A. 250 g świeżych owoców albo 30 g suszonych zawiera w sobie 100 % zalecanej dawki. Podobnie sprawa ma się z prowitaminą A, β-karotenem. Dane z National Center Institute podają, że zalecana dawka β-karotenu wynosi ok. 5 mg, natknęłam się również na dane, w których jakaś niemiecka instytucja podaje 3 mg. I tu również w zależności od regionu występowania mamy od  1,5 do 16 mg/100g β- karotenu w oleju. 

Dodatkowymi substancjami w oleju są: fitosterole (11,8mg/100g kampesterol, 9,8 mg/100 g stygmasterol  oraz 273 mg/100g B-sitosterol )czyli substancje, które swoją budową zbliżone są do cholesterolu, którego w spoiwie warstwy rogowej naskórka występuje ok. 25 %. 

Odnośnie polifenoli, które oprócz tego, że są antyoksydantami to dodatkowo łagodzą świąd, zmniejszają zaczerwienienie skóry oraz jej suchość olej z pestek moreli zawiera katechiny, epikatechiny, rutynę oraz procyjanidy. 

Olej ten nie powoduje uczucia tłustości na skórze, jest lekki i nawet przy większym stężeniu skóra nie poczuje jego ciężaru. Zastosowanie? Ja używam go praktycznie wszędzie, jest to jeden z moich ulubionych olei. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz