środa, 22 stycznia 2014

Skarb Afryki - Masło Shea

Masło shea rafinowane/nierafinowane

Masło shea (INCI Butyrospermum Parkii ) pozyskiwane jest z nasion afrykańskiego drzewa masłosz parka. Masło ma unikalne właściwości ze względu na dużą ilość substancji chemicznych zawartych w swoim składzie. Standardowo zaczniemy od kwasów tłuszczowych, które są w nim zawarte: kwas palmitynowy (C16) 3-7%, kwas steartnowy (C18) 35-45%, kwas oleinowy(C18:1) 40-45%, kwas linolowy (C18:2) 3-8 %. Duża zawartość kwasu stearynowego i oleinowego zapewnia nawilżenie, zmiękczenie i regenerację skóry. Unikalne właściwości masła shea związane są z frakcją niezmydlającą tego masła stanowiącą ok. 8 %. Frakcja ta zawiera alkohole triterpenowe 65% (takie jak: α-amyryna, butylospermol, lupeol, parkeol) mające właściwości przeciwzapalne oraz ok. 10 % fitosteroli (kampesterol, stigmasterol, β-sitosterol, α-spinasterol, γ-7-awenasterol), które pomagają w odbudowie naturalnej bariery skóry. 

W maśle shea znajduje się witamina A oraz witamina E w postaci tokoferoli (100 – 150 ppm) oraz tokotrienoli (110-175 ppm). Kompozycja kwasów tłuszczowych powoduje, iż masło shea jest miękkim tłuszczem topiącym się w temperaturze ciała ludzkiego oraz jest dobrze absorbowane przez skórę. Występuje tylko w dwóch formach polimorficznych co sprawia, że jest bardziej stabilne od innych maseł które posiadają ich więcej np. masło kakaowe.

Polifenole obecne w maśle shea (kwas galusowy, gallataniny, kwercetyna) są antyoksydantami oraz wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dodatkowo w maśle znajdują się estry kwasu cynamonowego, który jest naturalnym filtrem UV. 

Jakby tego było mało w składzie masła shea możemy znaleźć alantoine. Substancja ta ma właściwości przeciwzapalne, działa ściągająco oraz ułatwia gojenie ran i przyspiesza regenerację skóry. Moim zdaniem masło shea z powodu licznych właściwości jest jednym z kluczowych substancji kosmetycznych. Najlepiej stosować masło nierafinowane, które jest mniej oczyszczone a co za tym idzie jest bogatsze we wspomniane składniki. Masło znajduje się w większości produktów, które robię sama w domu i w połączeniu z olejami bogatymi w NNKT zapewnia mi kompleksową ochronę skóry. Masło jest miększe od masła kakaowego co powoduje, że może być używane bezpośrednio na skórę. Data ważności jest uzależniona od typu masła, to które ja posiadam ma datę 2 lata. 

1 komentarz:

  1. Tak, to skarb! Gratulacje dla Autorki, bloga czyta się z przyjemnością. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń