środa, 26 lutego 2014

Nawilżenie skóry. Jakie substancje są pomocne??

Prawidłowe nawilżenie warstwy rogowej naskórka jest ogromnie ważne dla właściwego wyglądu naszej skóry. Jakich substancji poszukiwać w kosmetykach służących do codziennej pielęgnacji, które pomogą nam w nawilżeniu??

Zwiększenie nawilżenia możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy to dostarczenie skórze substancji, które pomagają związać wodę. Drugim sposobem jest pokrycie naszej skóry warstwą, która ograniczy TEWL, jest to nawilżenie pośrednie (ograniczmy parowanie i więcej wody zostaje w skórze). Substancje, których stosowanie umożliwia nawilżanie skóry w sposób pośredni lub bezpośredni możemy podzielić na następujące grupy:

poniedziałek, 24 lutego 2014

Pod lupą - masło mango body shop

Gwiazdą moich dzisiejszych wypocin będzie masło mango z body shopu. Produkt ciekawy z dużą ilością substancji naturalnych, które wpływają korzystnie na stan naszej skóry. Niestety przytrafiło się kilka wpadek w składzie, które sprawiają, że nie jest to produkt dla osób ceniących kosmetyki naturalne i tych którzy są podatni na alergię. 

Skład INCI: Aqua (Water), Mangifera indica (Mango Seed Oil), Prunus dulcis (Sweet Almond Oil), Theobroma cacao (Cocoa Butter), Glycerin, Cyclomethicone, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Cetearyl Alcohol, Lanolin Alcohol, Phenoxyethanol, Parfum, Methylparaben, Propylparaben, Xanthan Gum, Benzyl Alcohol, Disodium EDTA, Hexyl Cinnamal, Linalool, Amyl Cinnamal, Benzyl Benzoate, Limonene, Potassium Hydroxide, Sodium Hydroxide, Citral, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Citronellol, CI 75120.

sobota, 22 lutego 2014

Balsam do ciała w kostce

Balsam do ciała w kostce to naprawdę fajny produkt, który łatwo wykonać samemu w domu. Pozwala on (w zależności od doboru składników) zredukować TEWL, zmiękczyć skórę i naprawić barierę warstwy rogowej naskórka. Różnica między balsamem w kostce a zwykłym balsamem (oprócz kształtu oczywiście) jest taka, że ten pierwszy nie zawiera wody i innych substancji hydrofilowych. Skoro nie dodajemy wody nie będziemy potrzebowali również konserwantów co czyni balsamy w kostce produktami bardzo naturalnymi. Znajdziecie je w internetowych i stacjonarnych mydlarniach, możecie również przeczytać kilka opinii na temat balsamów, gdzie prym wiodą recenzje balsamów firmy Orientalna. Cóż jest w takim balsamie?? Możemy wyróżnić trzy podstawowe składniki, które wchodzą w skład balsamu tj masła, oleje, woski. Ilość poszczególnych składników balsamu zależy od tego jakie substancje wybieramy. Jeżeli zdecydujemy się na balsam z masłem kakaowym, które jest bardzo twarde wówczas dodajemy mniej wosku. Jeżeli wybranym przez Nas masłem będzie masło mango wówczas wosku musimy dodać trochę więcej aby zapewnić stałą formę balsamu. Podobną kwestię mamy z woskami, im twardszy wosk tym jego ilość w produkcie końcowym będzie mniejsza. Spotkacie w internecie przepisy w których proponują przygotowanie balsamu mieszając 1/3 masła, 1/3 oleju i 1/3 wosku. Myślę, że jest to dobry punkt zaczepienia natomiast ja wolę jak taki balsam jest troszkę miększy i łatwo rozprowadza się po ciele. Zaproponuje wam dziś dwie receptury w których zastosowałam różne masła i oleje. W każdej z nich używałam wosku pszczelego (bo mam go dużo:D) ale jeżeli posiadacie jakiś inny wosk to śmiało możecie go dodać.

czwartek, 20 lutego 2014

Woski używane w kosmetykach CZ II

Wczoraj powiedzieliśmy sobie co nieco o woskach mineralnych. Temat oczywiście nie jest wyczerpany, ale też moje doświadczenie z tymi woskami jest małe. Pewnie jak uzupełnię swoją widzę z zakresu tworzenia pomadek to do nich wrócimy. Znacznie częściej w swoich kompozycjach używam wosków roślinnych i zwierzęcych. Woski takie jak Candelia, Carnauba czy wosk pszczeli znajdziecie w sklepach sprzedających surowce kosmetyczne. Dodatkowo bardzo lubię olej jojoba, który jest płynnym woskiem oraz lanolinę, którą ciężej dostać w sklepach ponieważ jest trochę "niepoprawna politycznie". Woski roślinne i zwierzęce pełnią w kosmetyku podobną funkcje jak woski mineralne. Dodatkową ich zaletą jest to, że są estrami, które mieszają się z sebum produkowanym przez nasze gruczoły łojowe. 
Zacznijmy od omówienia pierwszej grupy, którą stanowić będą woski roślinne. Są zbudowane z estrów długo łańcuchowych kwasów tłuszczowych i długo łańcuchowych alkoholi monohydroksylowych. Najczęściej spotykanymi w sklepach z surowcami woskami są:

środa, 19 lutego 2014

Woski używane w kosmetykach CZ I

Dziś chciałam zaprezentować Wam kolejną grupę substancji chemicznych, które znajdziecie w większości produktów kosmetycznych. Mowa tu o woskach, które spotkamy w kremach, lotionach, masłach do ciała lub produktach bezwodnych. Bez wosku nie obejdzie się również w przepadku produkcji szminek i balsamów do ust. Woski są bardzo przydatne w produktach, dodane do balsamu czy kremu powodują jego zagęszczenie, poprawiają smarowność i przyleganie preparatu. W przypadku szminek zapewniają stałą konsystencję poprzez podwyższenie temperatury topnienia oraz nadają połysk. Przydatność poszczególnych wosków w pomadkach jest uzależniona od tego jak dobrze dany wosk rozpuszcza się w oleju rycynowym, który jest jednym z podstawowych surowców używanych do produkcji wspomnianych preparatów. Ogólnie woski możemy podzielić na dwie grupy: pozyskiwane z zasobów naturalnych oraz wytwarzane w laboratoriach (syntetyczne). Dla Nas ważniejsze będą woski naturalne ponieważ możemy je kupić w większości sklepów z surowcami. Postanowiłam, że podzielimy sobie omawianie wosków na dwie części w pierwszej zaprezentuje Wam woski mineralne natomiast w kolejnej części skupimy się na woskach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Najczęściej spotykane woski mineralne w produktach kosmetycznych to:

poniedziałek, 17 lutego 2014

Pod lupą - Emulsja do ciała Emolium

W dniu dzisiejszym chciałabym bliżej przedstawić Wam Emulsję do ciała Emolium, którą uważam za naprawdę dobry produkt. Na wstępie chciałam zaznaczyć, że nie dostałam emulsji za darmo, nikt mnie nie namawiał, żebym ją opisała, a sam opis jest moją subiektywną opinią. Emulsja dostępna jest w opakowaniach 200 i 400 ml, swoje opakowanie 200 ml kupiłam za 18 zł. Dlaczego postanowiłam napisać o tym produkcie?? Ponieważ mam suchą skórę staram się wybierać produkty które pozwolą mi na podreperowanie jej stanu. Takim właśnie produktem jest dla mnie ta emulsja.

sobota, 15 lutego 2014

Krem z wazeliną i parafiną


Kolejną moją propozycją jest krem oparty na wazelinie i parafinie. Pewnie kilka osób (mam nadzieje, że nie większość) od razu przestanie czytać niniejszy post. Należy jednak zaznaczyć, że wazelina i parafina to najlepsze substancje okluzyjne. Wszystkie badania, z którymi się spotkałam wskazują, że redukcja TEWL przez te dwie substancje jest większa, niż ograniczenie parowania przez oleje czy masła. Mimo, iż substancje te są otrzymywane z ropy naftowej są bardzo dokładnie przebadane i nie ma się czego bać. Nie dostaniecie ich w sklepach z surowcami, ponieważ firmy podążają za nurtem kosmetyków naturalnych. Pytanie gdzie można w takim razie dostać te surowce?? Parafinę kupicie w większości aptek, jest pakowana po 100 g w butelkach z zakraplaczem. Wazelina jest również dostępna w aptekach,  znajdziecie ją również w drogeriach. Oprócz wymienionych składników potrzebny będzie nam jeszcze jakiś emulgator, woda i konserwant. Dodatkowo możecie dodawać przeróżnych substancji i wzbogacić przygotowany krem dodając np:

czwartek, 13 lutego 2014

Krem nawilżający - cera sucha

Długo zastanawiałam się od jakich receptur zacząć na tym blogu. Na szczęście pojawił się komentarz z zapytaniem o jakieś receptury na specyfiki polepszające stan suchej skóry. Postanowiłam, że zaprezentuje Wam dwie propozycje na krem. Pierwszy z nich to produkt eco, gdyby był w sprzedaży miałby pewnie wszystkie certyfikaty świata:D, oczywiście pomijając fakt, że był przygotowany w kuchni. Druga opcja to coś co możecie znaleźć w aptekach czyli produkty na parafinie ciekłej i wazelinie białej z różnymi dodatkami. Dziś chciałabym przedstawić wam recepturę na krem z masłem kakaowym i masłem shea oraz dodatkiem olei. W poście o sprzęcie powiedzieliśmy sobie co będzie nam potrzebne do przygotowania produktów. Wytworzyłam 150 g kremu, także przy takiej ilości przydaje się w miarę dokładna waga i zlewki o objętości 150-250 ml. Potrzebne również będzie mieszadło, termometr, bagietki i łyżeczki. Nie zapomnijcie również o założeniu rękawiczek.
No to zacznijmy od receptury. Kto przygotowywał własne produkty ten wie, że składniki dzielimy na 3 fazy:

wtorek, 11 lutego 2014

Naturalny czynnik nawilżający (NMF)

SC_NMF Parę dni temu powiedzieliśmy sobie w jaki sposób woda przemieszcza się w naszej skórze oraz co to jest TEWL. Możemy go redukować poprzez dodanie do naszych receptur odpoweiednich substancji. Nawilżenie skóry możemy również zwiększyć poprzez dostarczenie naszej skórze substancji higroskopijnych, które pomagają wiązać wodę w warstwie rogowej naskórka. W poście o naskórku powiedzieliśmy, że komórki warstwy rogowej składają się z keratyny i substancji ułatwiających wiązanie wody w korneocytach. Właśnie tą mieszaninę substancji higroskopijnych nazywamy naturalnym czynnikiem nawilżającym. Jego ilość wynosi od 20 %  do 30 % suchej masy warstwy rogowej naskórka. Jakie substancje wchodzą w skład naturalnego czynnika nawilżającego?.

sobota, 8 lutego 2014

Naskórek


Naskórek to warstwa, której należy się przyjrzeć nieco bliżej. Tak jak już wcześniej pisałam, zbudowany jest z pięciu warstw w których 90% komórek stanowią keratynocyty. Zawierają w swojej cytoplazmie keratyny i są połączone ze sobą za pomocą desmosomów. Keratynocyty warstwy podstawnej są natomiast połączone z błoną podstawną za pomocą hemidesmosomów (półdesmosomy). Komórki naskórka przemieszczają się od warstwy położonej najgłębiej (podstawnej) do warstwy najwyższej (rogowej), by w ostatnim etapie swojej drogi ulec złuszczeniu. Cały proces nazywamy keratynizacją i trwa on ok 28 dni. Komórka potrzebuje 14 dni na przejście z warstwy podstawnej do warstwy rogowej i kolejnych 14 na pokonanie warstwy rogowej. Komórki naskórka w ostatniej warstwie, co zresztą widać na rysunku, są płaskie i odwodnione, nie posiadają one również jądra komórkowego. Takie komórki nazywane są korneocytami. Cóż zatem dzieje się w poszczególnych warstwach naszego naskórka?? Przyjrzyjmy się temu bliżej, rozpoczynając naszą drogę od warstwy leżącej najgłębiej:

czwartek, 6 lutego 2014

Co to jest TEWL??


Pewnie już wiecie z tego postu, że skóra właściwa zawiera ok 80% wody. Warstwa rogowa naskórka (pod warunkiem, że jest zdrowa) zawiera ok 10-13 % wody. Jest to mniejsza wartość, natomiast to ona decyduje o tym jak wygląda nasza skóra. Jeżeli zawartość wody w warstwie rogowej naskórka jest mniejsza od wspomnianych 10-13%, mamy do czynienia ze skórą o szarym odcieniu, która jest popękana i łuszcząca. Woda znajdująca się w różnych warstwach skóry nie stoi w miejscu, jej ruch odbywa się w dwojaki sposób: 
1.      Woda paruje z warstwy rogowej naskórka na zewnątrz
2. Woda ze skóry właściwej, dyfunduje do naskórka i go nawadnia. 

środa, 5 lutego 2014

Skóra, podstawowe informacje


Jak tworzyć własne produkty kosmetyczne, bez wiedzy dotyczącej naszej skóry??. Nie mówię tu o "dotarciu do sedna materii", ale o takim ogólnym pojęciu, umożliwiającym nam odpowiednie dobranie składu. Wiem, że opisów budowy skóry i jej funkcji jest wiele i każdy może jednym kliknięciem myszki wygooglać ogromną ilość informacji na ten temat. Dlatego nie będę przepisywała książek i kopiowała informacji ze stron. Chciałabym poruszyć jedynie najważniejsze kwestie, do których będę się w przyszłości odwoływać. No to zacznijmy. Po co nam ta skóra?? Pełni wiele funkcji takich jak:
  • Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi tj bakteriami, warunkami atmosferycznymi, substancjami chemicznymi.
  • Regulacja cieplna
  • Procesy wydzielania i wchłaniania substancji
  • Jest narządem czucia
  • Bierze udział w metabolizmie białek, lipidów, witamin

poniedziałek, 3 lutego 2014

Podstawy własnych produktów - sprzęt/opakowania

Wczoraj wspomniałam trochę o surowcach jakie należy zakupić w zależności od tego jakie produkty będziemy przygotowywać. No ale surowce to nie wszystko, jest nam potrzebnych kilka niezbędników w które lepiej zaopatrzyć się na początkowym etapie. Cóż zatem dodatkowego należy zakupić??

niedziela, 2 lutego 2014

Podstawy własnych produktów - surowce


Większość z Nas kupuje kosmetyki, licząc na określone działanie, które producent był łaskaw umieścić na połowie opakowania. Jeżeli jeszcze dochodzi ładny design to produkt na 90% znajdzie się w naszym koszyku. No i niby wszystko ok, Nasze zakupy Nasza kasa, ale może przeszło Wam kiedyś przez myśl, że możecie zrobić te produkty same??. W obecnej chwili jest naprawdę mnóstwo sklepów internetowych proponujących sprzedaż surowców, są to np:

sobota, 1 lutego 2014

Masło mango


Kolejne masełko, z którym się zaprzyjaźnimy pochodzi z Indii, jest to masło mango (Mangifera Indica). Jest otrzymywane z pestek które stanowią od 45- do 84 % masy całego owocu. Zawartość masła w pestce również mieści się w dość dużym zakresie bo od  4-13%. Masło mango zawiera następujące kwasy tłuszczowe: palmitynowy (C16) 7%, kwas stearynowy (C18) 36-43%, kwas oleinowy (C18:1) 39-45%, kwas linolowy (C18:2, n-6) 4-5 %. Masło ma lekko żółte zabarwienie, topi się w temperaturze 26-38 C, czyli w temperaturze pokojowej może być w formie stałej albo półpłynnej. Podobnie jak wcześniej opisane masła zawiera korzystne dla naszej skóry składniki tj, witaminy, fitosterole, polifenole, alkohole triterpenowe. Jest produktem miększym od masła kakaowego (10) i jest nieznacznie twardsze od masła shea (7), twardość w skali od 1 do 10 wynosi 8. Ilość frakcji niezmydlającej masła wynosi ok 4 %.